Kat: Posłuchaj niepublikowanego wcześniej dema „Oddechu Wymarłych Światów”

0

„Oddech Wymarłych Światów” stał się bez cienia wątpliwości albumem kultowym! Formacja Kat w 1988 roku udowodniła, że „Polacy nie gęsi, swój metal grają” i to na poziomie nie byle jakim. Demoniczne wokale Romana Kostrzewskiego, chwytliwe riffy Piotra Luczyka i perkusja Irka Lotha, która trzyma kawałki w ryzach – te elementy na zawsze przejdą do historii polskiej muzyki!

Jakiś czas temu do sieci wyciekło niepublikowane demo wydawnictwa, składające się z czterech utworów. Materiał ten ma przede wszystkim wartość kolekcjonerską, chociażby z tego względu, iż dzięki niemu możemy po raz pierwszy usłyszeć Diabelski Dom cz. II oraz Mag-Sex…w wersji anglojęzycznej! Nagranie zostało przegrane z kasety (prawdopodobnie pochodzącej z prywatnych zbiorów), co wpłynęło na brzmienie i specyficzny klimat. Sam wokal jest przez to znacznie wyższy niż w finalnej wersji, a kompozycje sprawiają wrażenie brutalniejszych. Dla fanów z pewnością będzie to nie lada gratka!

Specjalnie dla Was poprosiliśmy perkusistę, Irka Lotha, by w kilku zdaniach skomentował znalezisko:

A to śmieszne. Kaseta magnetofonowa po latach…i te oszalałe prędkości, przez co Roman ma zniewieściały głos. Bajera! To mogło być nagrane w Leśniczówce, najsłynniejszym wówczas miejscu swobodnej twórczości w całej Polsce. Leśniczówka w największym parku w Europie, Parku Śląskim w Chorzowie, gdzie tworzył się Oddech. To by chyba było na tyle, ze wspominek. Pozdrawiam, Irek.

Skład:
Roman Kostrzewski – wokal
Ireneusz Loth – perkusja
Piotr Luczyk – gitara
Krzysztof „Stagman” Stasiak – bas

01 – Diabelski Dom cz. II (wersja anglojęzyczna) [0:00 – 4:12]
02 – Mag-Sex (wersja anglojęzyczna) [4:13 – 9:01]
03 – Głos z Ciemności [9:02 – 14:05]
04 – Dziewczyna w Cierniowej Koronie [14:06 – 18:48]

Grupa Kat & Roman Kostrzewski już 3 lutego w Słupsku rozpocznie obszerną trasę koncertową po Polsce! Zespół ponadto pracuje nad płytą, dzięki czemu niektóre nowe kawałki zostaną zagrane już podczas nadchodzących występów. Zapraszamy także do zapoznania się z naszą recenzją re-recordingu kultowych „Trzech Szóstek”!

Kat wraz z Metalliką w 1987 roku.

Kat wraz z Metalliką w 1987 roku.

Udostępnij to

O autorze

jamic

Wielbiciel muzycznych kontrastów - moje uznanie zyskują kanonady dźwięków, jak i wolne nihilistyczne nowoorleańskie riffy. Tych drugich, szczególnie w wykonaniu takich kapel jak Acid Bath, mógłbym słuchać całymi dniami! Klasyczny i soczysty drive jest tym, co w muzyce cenię najbardziej. Dzięki serwisowi mogę wreszcie dzielić się swoją pasją z innymi.