Ihsahn nie widzi sensu w nagrywaniu nowego albumu Emperor

0

Nie ma dobrych wieści dla fanów Emperor, którzy wciąż mają nadzieję na ukazanie się nowego wydawnictwa tej black metalowej grupy. Ostatni krążek zespołu, „Prometheus – The Discipline of Fire & Demise”, ukazał się w 2001 roku, jednak Ihsahn, frontman formacji stwierdził niedawno w wywiadzie dla Metal Wani, że „nie widzi sensu w tworzeniu nowego albumu Emperor”. Muzyk zapytany o to, co musiałoby się wydarzyć, aby wraz z gitarzystą zespołu, Samothem, stworzył następcę „Prometheus – The Discipline of Fire & Demise”, odparł:

W tym właśnie rzecz. Znam ludzi… Pytano mnie o to wiele razy. Naprawdę jednak nie wiem, czy ludzie wiedzą, o co proszą. W gruncie rzeczy sam napisałem ostatni album Emperor. Jeśli więc ponownie zostałoby to tylko na mojej głowie, nowy krążek Emperor zabrzmiałby jak mój solowy materiał.

Wiem, że Samoth wyda wkrótce nowy krążek ze swoim The Wretched End i myślę, że oczywistym jest, że, pod względem muzycznym, mocno się od siebie różnimy. Jeśli więc ludzie chcą nowego albumu Emperor, to czego tak naprawdę oczekują? Oczekuje się od nas, że napiszemy muzykę taką, jaką pisaliśmy, będąc nastolatkami. Na chwilę obecną uważam więc, że byłoby to całkowicie bezsensowne, bo nieważne, jaką drogą byśmy podążyli i czy zrobilibyśmy to naturalne – myślę, że byłoby to rozczarowujące. Nie widzę sensu w nagrywaniu nowego albumu Emperor.

Ihsahn dodaje jednak, że jest wdzięczny, że po ponad dwudziestu latach od wydania debiutanckiego krążka Emperor, „In The Nightside Eclipse”, jego kariera wciąż trwa:

Myślę, że jestem dużym szczęściarzem, że wciąż mogę kontynuować karierę muzyka przy takim samym, bezkompromisowym podejściu. To znaczy – nie zyskaliśmy żadnego uznania. Na początku Emperor każdy nienawidził tego, co robiliśmy. Dopiero później to zaskoczyło. Zajęło to jednak trochę czasu. Dodatkowo, gdy zaczynaliśmy, nie było black metalowej sceny. Robiliśmy więc wszystko na własną rękę i nie marzyliśmy nawet o karierze, bo nie było takiej możliwości, takie rzeczy były nie do pomyślenia.

Szósty solowy album Ihsahna, „Arktis”, będzie miał swoją premierę już 8 kwietnia. Jego wcześniejsze wydawnictwo, „Das Seelenbrechen”, ukazało się w 2013 roku.

Udostępnij to

O autorze

Rafał Stempień

Headbang motherfucker.