Gitary Kirka Hammetta

47

Oto zapowiadany artykuł szczegółowo opisujący gitary na których gra (lub grał) Kirk Hammett – zestawienie jest równie (o ile nie bardziej) bogate co tekst o gitarach Jamesa i również obejmuje wiosła używane od czasów „Kill’em All” po epokę „Death Magnetic”.

Kirk guitars

Płyta „Death Magnetic” przyniosła kolejne wiosła w kolekcji Kirka. Jest to Teuffel’s Tesla Classic. Ta konstrukcja gitary zadziwiła wszystkich, jest nietypowa. Nie posiada główki, mostek w nim jest stały, posiada 2 humbackery. Nad przystawkami jest switch, a raczej przycisk działający jako switch. Posiada on także wejście mini – jack na kabel.

Kolejną nowością, to Teuffel’s Birdfish jest dość dziwnej konstrukcji jak poprzedni model. Nie posiada on główki ani korpusu. Za to ma 2 tonebars, posiada 3 przystawki (humbackery P90) oraz mostek tune – o – matic. Posiada także wejście mini – jack na kabel. Pierwszy raz można było ją zobaczyć podczas europejskiej trasie promującej płytę, a wykonał na niej „The Judas Kiss”. Można ją oglądać na DVD „Quebec Magnetic”.

Następną gitarą jest Zach The Bass (Zachary Guitar). Używał jej w studiu do nagrania płyty „Death Magnetic”. James posiada taki sam model, lecz w innym kolorze (zielony). Można ją zobaczyć na DVD „Making of Death Magnetic”.

Następną nowością jaką nam pokazał na tej trasie jest Gibson Explorer Korina. Podczas europejskiej trasie wykonał na niej m.in. „Too L0ate, Too Late”.

Także nowym nabytkiem jest Gibson Michael Schenker style. Jest to kopia gitary Michaela Schenkera (grał w takich grupach jak, Scorpions, UFO, Michael Schenker Group – przyp. red.). Najczęściej grał na niej „Seek & Destroy”.

Jeszcze jednym nowym nabytkiem jest gitara firmy ESP M-II. Na korpusie można znaleźć grafikę Marka Rydena (amerykańskiego malarza). Jest na niej pszczoła symbolizująca wiedzę, kruk symbolizujący sekrety mądrości, oraz wszystko widzące oko znak powszechnej wiedzy, Kaduceus (znak przedstawiający krótką laskę, przeplataną dwoma wężami), oznaczający drzewo życia, ręka z niebios, róża, oraz znak zodiaku Kirka – skorpion. A także wiele czaszek oraz yin – yang. Oraz można zauważyć ślady zużycia i zadrapań, które są zrobione celowo. Stylu zaś widnieją różne znaki zodiaku, gwiazdy itp. symbole, oraz napis „Kirk Hammett by Mark Ryden”. Można ją oglądać na „Francais Pour Une Nuit” w utworze „Cyanide”.

Podczas europejskiej trasy promującej nową płytę, Kirk pochwalił się kolejną gitarą sygnowaną własnym nazwiskiem. ESP KH-2 The Bride Of Frankenstein, jest to standardowy model KH – 2. Na korpusie widnieje grafika z horroru „The Bride Of Frankenstein”. Na progach można oglądać pioruny.

Ostatnim nowym nabytkiem podczas trasy po Europie (w 2009 roku) jest też dość dziwny model gitary TC Customs Death Magnetic Flying V. Przypomina trochę kształtem gitary typu flying v, lecz różni się znacznie od niej. Na gitarze możemy podziwiać grafikę z okładki najnowszej płyty „Death Magnetic”, zaś na gryfie jest napis z okładki „Death Magnetic” wykonany tą samą czcionką.

Nową gitarą Kirka jest replika gitary Jamesa, której używał na początku kariery w zespole. Jest to kopia Epiphone Flying V. Jest to Gibson Flying V #4. Użyta była w studiu HQ podczas prób, przed rozpoczęciem obecnej trasy po USA, a także rzadziej na koncertach.

Kolejnymi gitarami są Gibson Flying V #5,  #6 i #7. Pierwszy model nigdy nie używany na koncertach jest koloru czarnego z białą maskownicą. Posiada 2 potencjometry oraz przystawki EMG 81. Drugi model różni się od poprzedniego tym, że posiada tylko jeden potencjometr, zaś trzeci jest koloru tobacco sunburst z białą maskownicą. Posiada 4 potencjometry oraz oryginalne przystawki od firmy Gibson. Posiada także mostek typu Vibrola Maestro Tremolo (identyczny w swoim modelu miał Jimi Hendrix).

Kirk w swojej kolekcji posiada również gitarę ESP Alexi Laiho.Jak sama nazwa wskazuje jest to gitara sygnowana Alexi Laiho gitarzysty i wokalisty zespołu Children Of Bodom. Jest ona koloru czarnego z zółtym pinstripem. Posiada biały binding wokoło gryfu i główki. Przystawka w nim to EMG – HZ H – 4. Więcej informacji możecie znaleźć pod tym adresem.

W kolekcji ma także nie używanego na koncertach ESP Horizon. Jak widać jest to standardowy model tej gitary.

Kirk na ostatnim koncercie w Minneapolis pokazał nam nową gitarę, a zagrał na niej „One”. Jest to gitara firmy ESP KH-2 Green Burst. Jest ona żółta z czarną obwódka na brzegach korpusu. Posiada mostek typu floyd rose. Od 17 do 24 progi są scallopowe. Ostatnio Kirk nakleił pod mostkiem naklejkę na cześć zmarłemu na raka w dzień koncertu przyjacielowi. Jest to naklejka „Wyldewood Surf Club-Lake Erie”. Obecnie naklejka zmieniła miejsce, jest z tyłu korpusu. Posiada on prawdopodobnie 4 modele, różniące się kolorem osprzętu (hardware), na kolejnej (pokazana na trasie po Australii w 2013 roku) posiada za potencjometrami jego własną karykaturę, a ostatnia z nich ma szerszą obwódkę wokoło korpusu. Jeden posiada kolor black, a drugi black nickel (jeden używany w USA, drugi w Europie). W sprzedaży jest także tańsza wersja tej gitary od firmy LTD.

Także w Minneapolis można było podziwiać jeszcze jedną nową gitarę Kirka, tym razem jest to The Moog Guitar E1. Jest ona jak widać na zdjęciu czarna z mostkiem Wilkinson tremolo. Korpus jest z olcha, podstrunnica zaś z hebanu. Przystawki w nim są firmy Moog. Posiada on 5 potencjometrów, Vo power knob, piezo blend, harmonic balance knob, master volume knob i tone/filter knob oraz 3 przełączniki, mode selector switch, filter toggle switch oraz pick-up selector switch. Wejście kablowe jest na inch jack.

Jednym z nowszych sygnowanych gitar Kirka jest ESP KH-DC. Pierwszy raz pokazał ją na trasie promującej płytę „Death Magnetic”. Konstrukcja jej to See Thru o kolorze Black Cherry. Mostek to tune – o – matic. Przystawki w nim to EMG 81/60. Firma ESP wystawiła ten model do sprzedaży, również tańszą wersje LTD (w obu kolorach). Więcej informacji na stronie producenta. W 2013 roku, ma wyjść nowa seria w kolorze black z czarną maskownicą. Pokazał ją oficjalnie na festiwalu Orion + More w 2013. Podczas ostatniego sekretnego gigu w San Diego (19 lipca 2013 – Dehaan), zobaczyć mogliśmy ją w najnowszym, zielonym kolorze z czarną maskownicą. Przed koncertem (21 września 2013) w NY, Hammett pokazał nam kolejny nowy kolor tej gitary, silverburst z czarną maskownicą.

Nowym nabytkiem jaki pokazał nam Kirk na ostatnich koncertach w roku 2011 jest ESP KH-3 Tobacco Sunburst. Jest to gitara sygnowana jego nazwiskiem. Ma identyczne parametry i użyte drewno co w przypadku innych modeli. Na 12 progu jest napis „ESP”. Jest on koloru naturalnego z czarną obwódką wokoło korpusu. Progi od 17 do 24 są scallopowe. Podczas występu w Las Vegas wykonał na nim m.in. „Fade To Black”. W sprzedaży jest także tańsza wersja tej gitary od firmy LTD.

Na jednym z koncertów promujących płytę Death Magnetic mogliśmy oglądać Gibson Les Paul Bigsby. Jest to zwykły model Standard z mostkiem bigsby. Parametry identyczne jak w innych Les Paulach.

Kirk w swojej kolekcji posiada gitarę sygnowaną nazwiskami Gary Moore/Paul Green, a jest to oryginalny model, który posiadał osobiście Gary Moore Gibson Les Paul „Holy Grail” ’59. Gitara została przez niego odkupiona prawdopodobnie za 2 mln $. Zapytany o to na twiterze czemu na koncertach gra na tym modelu odpowiedział: ‘Najlepszym wyrazem uznania jest ponowne granie na instrumencie zamiast lekceważenie go, poprzez zakup wyłącznie w celach inwestycyjnych.’ Więcej o niej przeczytacie tutaj. Najczęściej gra na niej „Whiskey In The Jar”.

W swojej kolekcji Kirk posiada także gitarę Gibson Les Paul Junior Double Cutaway koloru białego. Nie używana na koncertach.

Podczas Fear FestEvil można było go zobaczyć z modelem ESP Eclipse w kolorze czerwonym. Nie używanym nigdy na żywo z Metalliką.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Udostępnij to

O autorze

Kaczka