Gitary Kirka Hammetta

47

Oto zapowiadany artykuł szczegółowo opisujący gitary na których gra (lub grał) Kirk Hammett – zestawienie jest równie (o ile nie bardziej) bogate co tekst o gitarach Jamesa i również obejmuje wiosła używane od czasów „Kill’em All” po epokę „Death Magnetic”.

Kirk guitars

Nowa płyta zespołu to nowe wiosła w kolekcji Kirka. Tym razem pierwszą z nich jest ESP KH-1 „Devil”. Pierwsza gitara tej firmy sygnowana nazwiskiem Kirka Hammetta. Jest ona przeważnie strojona do D. Korpus wykonany jest z mahoniu, a podstrunnica z palisandru. Posiada tylko jedną przystawkę EMG 81 przy mostku, oraz jeden potencjometr volume. Na gryfie oglądać możemy także tańczące diabełki. Można ją oglądać podczas „Live shit: San Diego” przy wykonywaniu „Last Caress”. Później grał na niej utwór „The Thing That Should Not Be”. Na główce można zobaczyć naklejkę „Thing C#„. Pierwszy raz użył ją na koncertach podczas promocji „Metallica (Black Album)”.

Kolejny model gitary promujący tą płytę to ESP Flying V #1. Jest ona czarna z białą maskownicą. Posiada 4 potencjometry, 2 przystawki EMG 81. Oznaczenia progów to przecięte na pół romby. Na główce, na zaślepce widnieje imię i nazwisko Hammetta. Obecnie gitara została sprzedana na aukcji internetowej e-bay za 35 tys $ (Kirk grał na tej gitarze dosłownie parę chwil wcześniej. Tuż po tym dał mi wejściówkę na backstage po koncercie w Irvine Meadows w Orange County, California. Poszedłem tam, wszyscy podpisali mi sie na tej gitarze i na albumie Load. Potem użyłem na korpus bezbarwnego sprayu aby chronić te podpisy. Później w 2007r., miałem wystarczająco dużo szczęścia aby znaleźć się w studiu, w którym Metallica nagrywała swój najnowszy album Death Magnetic. Wówczas Kirk podpisał się jeszcze z tyłu główki oraz na liście potwierdzającym autentyczność.”).

Gitara, jaką nabył jest ESP KH-2 NTB. Nie różni się niczym od innych gitar sygnowanych jego nazwiskiem. Na progach widnieją czaszki ze skrzyżowanymi kościami. Posiada on kilka modeli tej gitary (ok. 10, o ile nie więcej). Pierwsza z nich miała na główce pełne imię i nazwisko Kirka, inna miała tylko inicjały, na jeszcze innej nakleił diabełka, którego wcześniej miał na modelu ESP KH-3 i gra na niej utwór „Devil’s Dance”. Na ostatniej trasie po Australii, Nowej Zelandii i Japonii w 2010 roku zobaczyć można było kolejny model tej gitary. Tym razem w kolorze białym, w konstrukcji niczym się nie różni od poprzednich. Na 30 – urodzinach zespołu Kirk pokazał pierwotny czarny model tej gitary z logo zespołu The Soul Rebels Brass Band. Jeszcze inny używany prawdopodobnie zastępczo do „The Thing That Should Not Be” z napisem „Thingy” na główce i pełnym nazwiskiem (bez imienia, a tylko litery od imienia) „K Hammett”, inna ma naklejkę na główce „D Tuning”. Następny nam znany model tej gitary, został sprzedany na aukcji charytatywnej. Ma ona na korpusie obok potencjometrów logo SF (San Francisco Giants). Zagrał na niej podczas meczu tego zespołu hymn Stanów Zjednoczonych. Na tą chwilę ostatnim modelem tej serii jest biała z logiem Giants, na którym zagrał tak jak poprzednio hymn wraz z Jamesem przed ich meczem. Widywało się go również z pomarańczową wersją (także dla zespołu Giants), oraz z logiem zespołu Sharks znanego z NHL. W sprzedaży jest także tańsza wersja tej gitary od firmy LTD (są to modele KH-202, KH-602, KH-330 Active, KH-Junior).

Kolejną nowością jest ESP KH-2 Vintage – „Skull & Crossbones II#1, #2, #3 i #4 (SF). Jest to trzecia gitara sygnowana jego nazwiskiem. Korpus jest olchowy, gryf z klonu, a podstrunnica z palisandru. Posiada 2 przystawki EMG 81. Na progach widnieją czaszki ze skrzyżowanymi kośćmi. Na korpusie jest czerwona naklejka z napisem „Caution Hot” za mostkiem, napis „Kirk’s Guitar” nad przetwornikami. Na drugim modelu dodatkowe naklejki to „8 Ball” (tego modelu używał tylko w studiu podczas trasy promocyjnej płytę „St. Anger”). Ostatni z modeli posiada wytarcia lakieru w miejscu ocierania się ręki oraz naklejki wyglądają na bardziej zniszczone. Oglądać ją możemy na „Live Shit: San Diego”, podczas wykonywania „Harvester Of Sorrow”, także na „Cunning Stunts” oraz ostatni z modeli „Orgullo, Pasion y Gloria: Tres Noches En La Ciudad de Mexico” czy „Francais Pour Une Nuit” w utworach „Stone Cold Crazy” i „Motorbreath”. Używał jej pierwszy raz do promocji nowego wtedy albumu. Jest to jego jedna z ulubionych gitar. Wyszła także limitowana edycja tej gitary LTD KH-25, są 2 wersje, jedna z napisem na 12 progu KH-25 wzdłuż gryfu, a druga w poprzek nie wychodząca na sąsiednie progi.

Następny nabytek to ESP KH-2 Oujia #1, #2, #3, #4, #5. Kirk posiada kilka modeli w swojej kolekcji tej gitary więc opiszę je w jednym miejscu. Można natknąć się na cztery modele z półksiężycami i gwiazdami tyle, że w pierwszym przypadku półksiężyce były zwrócone w stronę mostka (na gryfie widnieje pełne imię i nazwisko Hammeta), a w drugim w stronę główki w czarnej jak i białej wersji (tylko jego inicjały) oraz najnowsza w kolorze naturalnego drewna (również podstrunnica jest w tym samym kolorze, czym oprócz korpusu różni się od poprzednich modeli oraz od 12 do 21 progu są scallopowe), zaś ostatni jest także naturalnego koloru, lecz reszta korpusu jest czarna (tak jak i tył główki, przez co nie ma czarnego bindingu na około korpusu i główki) oraz posiada ciemną podstrunnice. Różnicą także jest to, że na jednej z modeli ma podniesione wyżej struny co ułatwia mu grę techniką slide. Na korpusie jest namalowany motyw z deski „Ouija” poprzez, którą duchy porozumiewają się z osobami przeprowadzającymi seanse spirytystyczne. Korpus wykonany jest z olcha, gryf z mahoniu, zaś podstrunnica z palisandru. Posiada 2 przystawki EMG 81. Czarny model tej gitary można oglądać podczas „Live Shit: San Diego”, na którym wykonuje utwór „Harvester Of Sorrow”, także na „Cunning Stunts”, zaśbiały model (także i czarny z półksiężycami skierowanymi w stronę mostka) na „Orgullo, Pasion y Gloria: Tres Noches En La Ciudad de Mexico”. Ciekawostką jest to, że na pierwszym modeluznajduje się błąd. Napisane jest „William Fued Talking Baard Set”, a powinno być „William Fuld Talking Board Set”. Czarny model można oglądać podczas gigów promujących album „Metallica (Black Album)”, zaś biały model oraz w kolorze naturalnego drewna podczas promocji albumu „Death Magnetic” (te ostatnie pokazał na pierwszej części trasy po Australii i Nowej Zelandii). Na niektórych modelach ma na główce naklejkę informującą technicznego, do jakich utworów jest ona używana.

I kolejna nowość, tym razem ESP KH-3 „Spider”. Korpus zrobiony jest z olcha, gryf z mahoniu, a podstrunnica z palisandru. Na progach widnieją pająki na 1, 3, 5, 7 i 9 progach oraz czaszki z piszczelami na progach: 12, 15, 17, 19, 21 i 21. Przystawki takie same jak w większości modeli Kirka. Grafika przedstawiająca pająka autorstwa Pushhead’a za mostkiem, diabełek z cygarem w prawym górnym rogu korpusu (przeniósł ją na inna gitarę) i pochylona trzynastka nad potencjometrami (dwie ostatnie zostały dodane później). Na główce widnieje naklejka „Thingy”, czyli ostatnio grywał na niej utwór „The Thing That Should Not Be”. Można ją oglądać na „Live Dhit: San Diego” w utworze „Enter Sandman” oraz w teledysku „Whiskey In The Jar”, a także na „Cunning Stunts” w utworze „So What”. W sprzedaży jest także tańsza wersja tej gitary od firmy LTD KH-603(bez grafiki pająka).

ESP KH-4 F**k You to kolejny nabytek.Kirk używa tej gitary do nagrywania w studiu razem z jego Roland VG-8 midi processor, nie jest zaś używana na koncertach ponieważ jest cięższa od pozostałych jego gitar. Korpus zbudowany jest z olcha, gryf jest mahoniowy, zaś podstrunnica z palisandru. Posiada 2 przystawki, jedna EMG 81, a druga EMG 89. Progi oznaczone są kropkami, zaś na 12 progu widnieje napis „Fuck you”.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Udostępnij to

O autorze

Kaczka
 • Bardzo dobry artykuł, jednak dopatrzyłem się jednego małego błędu:
  „Jeszcze jednym nowym nabytkiem jest gitara firmy ESP niestety nie znam”.
  Jednakże bardzo fajnie, że ukazują się artykuły tego typu, jako gitarzysta byłem bardzo ciekaw na jakim sprzęcie grają członkowie Metalliki. Czekam na następne artykuły 😉

 • cierpliwosc uszlachetnia… wiesz, kazdy moze walnac sie gdzies 😉

 • Oczywiście, błędy nie są mi obce 😉

 • marcinp

  Jezeli sie nie myle to fender stratocaster na piatym zdjeciu od gory to legendarny HAMSTERCASTER, ta gitare Kirk gruntownie przerobil,ma ona zmienione przystawki i gryf.To jedna z najwazniejszych i najcenniejszych gitar Kirka.

 • marcinp

  ps.Kirk gra na niej na teledysku do One.

 • marcinp

  ps2 Ta gitare trzyma rowniez Kirk na okladcce do Garage Days re-revisited z 1987.

 • h-a-r-v

  Tak na podłamkę z dedykacją dla wsystkich gitarzystów: Lot Trzmiela w 320bpm: http://www.youtube.com/watch?v=NQDBUXWmhXE

 • @marcinp, dzieki za szczegoly 😉

 • kempes

  (najczęściej używał przy nagrywaniu pierwszych czterech albumów. W 1987 roku zamontowane zostały 2 przystawki EMG 81. Można było ją oglądać podczas videa “Cliff’em all pomiędzy utworami “No remorse” oraz “Metal militia”. Ostatni raz używał ją podczas promowania płyty “Master of Puppets”)

  Najczęściej używał jej prz nagrywaniu pierwszych czterech albumów, ale po raz ostatni używał jej podczas promowania trasy „Master Of puppets”

  Kolejne WHAT THA FUCK??!!

 • zauwazylem pare błędów 😉

  ESP – Eclipse – na zdjęciu jest ewidentnie KH3,poza tym napisane jest ze ma mostek tune-o-matic a na zdjeciu widac ze jest FR 😉

  oprócz tego czasem jezyk uzyty w artykule zabija :Q

  fotki zerżniete z montyjay.com – nic latwiejszego sie chyba nie dalo 😉

  polecam moją starą strone – http://www.metgear.xn.pl – kiedyś zrobilem z nudów i jakoś tak została ;P

 • Anonim

  Te nietypowe gitary to gitary lutnicze Uli Teuflla, mozna pogladac tutaj: http://www.teuffelguitars.de/ moim zdaniem wygladaja niesamowicie;) pzdr!

 • szymoniasty

  „Tym razem jest to ESP – Eclipse. Jest to gitara bardzo podobna do KH-3 lecz różni sie od niej mostkiem (tamta posiada mostek typu floyd rose, a ten model tune – o – matic)” na zdjęciu wyraźnie widac mostek floyd rose 🙂

 • @kroszo, to zle widzisz… KH3 ma grafiki na korpusie a Eclipse nie ma… jezeli chcesz to zrob lepszy opis, co kogo obchodza tabelki ze spisem kazdej gitary? tak kazdy glupi moze znalezc i wrzucic, a zrob opisowo kazda gitare, wtedy powiem ze masz zajebista strone…

  jak Cie jezyk zabil no to trudno… przykro mi… uzyj lepszego… wybacz ale czepiasz sie czegos czego nawet nie zrobiles, moze i jezyk nie jest najlepszy ale ludziom sie podoba, Tobie nie musi… jest po polsku pisane…

 • fan43

  @kroszo – z całym szacunkiem ale zrobić tabelki, wrzucić zdięcia i suchy opis na stronkę to każdy debil potrafi zrobić.

  @kaczka6661 – szacun, bardzo miło się czytało Twój tekst, podobnie jak poprzednią część z gitarami Jamesa zresztą.

 • dzieki fan43… w koncu ktos docenil… na gitarzystach sie nie skonczy… dzieki za mile slowa i ze ktos docenil moja prace ob takie cos nie robi sie w 2 godziny a pare dni…

 • marcinp

  Moim zdaniem teksty sa bardzo dobre,duzo duzo pracy,a temat sliski…

 • dzieki marcinp 😉

 • czy gitara 1966 Vinnie Bell – Coral Sitar nie była czasem używana w koncercie S&M? wydaje mi się że Kirk na niej wykonał właśnie wstęp do “Wherever I May Roam”

 • dzieki MaRa za informacje, nie zauwazylismy tego… pozniej poprawie…

 • cauchy

  Hej.
  Na fotce z Randallami jest wiosło KH-20 – limitowana seria gitar na jubileusz 20 lat współpracy Kirka z ESP. Na korpusie to nie marmur tylko top z klonu falistego 🙂

  Fotka niżej to KH-4, tylko w wersji z czachami na gryfie i zamiast perłowego pickguardu jest pickguard imitujący lustro. Na takim samym wiośle gra R. Kruspe z Rammstein.

  KH Mummy są dwie – jedna z oczkami Horusa na gryfie, druga z hieroglifami (fotkę ciężko znaleźć).

  Wszystkie KH mają klonowy gryf (a nie mahoniowy).

  Hammett ma kilkaset gitar w swojej kolekcji, z czego samych KH z custom shopu ESP dostaje za free kilka(naście) rocznie (podobnie jak Santana PRSów).

  pozdro!

 • dzieki Cauchy za spostrzezenie juz poprawione…

 • dark_hammett__

  #cauchy …

  to nie jest KH-4 …jak sam powiedziales KH-4 ma perłowa maskownice ,dodatkowo nie maczach tylko kropki i „FUCK YOU” wiadomo gdzie ,to jest wielka roznica KH-4 a jakis KH-2 z maskownica jak lustro ,a kruspe nie ma wcale takiej gitary ,ma KH-4 i KH-2 z przezroczysta maskownica a nie lustrzana ,chyba ze mi udowodnisz ze sie myle to ok …pozdrawiam

 • mhrok

  ”Następną nowością jaką nam pokazał na tej trasie jest Gibson Explorer Korina, lecz niestety nie znam nazwy firmy, która mu ją skonstruowała. (…)”

  To się autor wkopał ;]

  I jeszcze jeden błąd którego poprostu nie moge przemilczeć:

  ”A tym razem Jackson Randy RHODES Custom.”

  Ja pierdziele ludzie ;< Taki wielki gitarzysta i napisać jego nazwisko z buendem ;< Pisze się RHOADS.

  Co do artykułu, miło się czyta, nie zanudza, dobry.

 • @Mhrok masz racje, 2 podstawowe bledy, do poprawienia, jest to rzeczywiscie Gibson jednak, mam fotke gdzie dokladnie widac glowke, ale z czasem zostanie zaktualizowany ten artykul tak jak James czy Rob (bardziej u Jamesa widoczne)… duzo gitar niestety ominalem albo sa wlasnie takie bledy drobnostkowe… oczywiscie ominalem nieswiadomie i jezeli zbiore do kupy to to wszystko ladnie uzupelnie i oczywiscie w shoutboxie powiem kiedy wszyscy beda gotowi praktycznie na blysk…

 • jameshetfield08

  Najbardziej spodobała mi się flying z motywem death magnetic 🙂

 • bartek959

  czy wie ktoś jaka jest nazwa tej gitary Flying V z logo Death Magnetic??? ma ktoś może więcej jej zdjęc/filmików w których Kirk na niej gra??

  http://dashboard.metallica.com/ivergence/image/05may1209_pic18.jpg

 • to jest TC Customs Death Magnetic Flying V, niebawem (mam nadizeje) bedzie dokladniej zrobiony Kirk, poinformuje… jak juz gdzies nizej wspomnialem, ma o wiele wiecej gitar, np stratow, les pauli czy esp… co do zdjec mam jeszcze tylko zdjecie jej jak trzyma ja ochroniarz jego

 • „Gitara, której niestety nie wiem w jakim okresie dokładnie Kirk nabył jest ESP KH-2 NTB. Niestety nie znamjej dokładnych preferencji. Na progach widnieją czaszki ze skrzyżowanymi kościami.”

  zbieram wlasnie pieniadze na ta gitare :DD

 • Qba

  Zbieram sobie na ESP Kirk Hammett Singature, ale kusi mnie jeszcze ESP Alex Laiho Singature.

 • capo2

  przy gibsonie explorerze jest napisane że nie wiadomo jakiej firmy :DD
  http://rosshalfin.com/metallica/metallica-colour1725.html

 • KirkTheRipper

  nom, nieźle kolejny fajny artykuł 😉
  ja teraz sobie właśnie kupiłam gitarke, niestety na ESP nie było mnie stać a teraz już potrzebowałam mieć elektryka, ale kase odkładam na gitarke ESP K.H 😉

 • KirkTheRipper1606

  Teuffel’s Birdfish Ta jest wyrąbana 😀

 • matteo

  Witam. Panowie może byście jeszcze coś napisali/dopisali na temat używanych przez Kirka wzmacniaczy, efektów, strun itp.. fajnie o tym opisaliście u Jamesa ! ;p

 • Anonim

  moze mi ktoś podać link do filmu jak kirk rozwala tą gitare na cunnig stunt
  Chodiz o LTD smash

 • MrEverPlay

  Meta używa straplocków schallera?(wyglądaja na schallerowskie) Wiem ze głupie pytanie no ale to ta ciekawosc;d

 • Michał

  Straszny błąd znalazłem przy gitarze White Zoombie. To było uczczenie 20 rocznicy (właściwie 21) nagrania Black Album

 • MaG

  Kirk raz użył ESP Fuck you na koncercie podczas nagrywania Fight Fire With Fire. Można ją zobaczyć w filmie James Hetfield Solo (zbiór najlepszych solówek Jamesa), gdzie wykonuje na niej partię harmoniczną z Jamesem

 • AndBuhhery

  Wie ktoś może jakiej kolumny i głowy lampowej Marhalla używał Kirk na albume Kill em all ?

  • “…I used my black Flying V with an old ’57 humbucker, which I’ve had for 12 years now. I plugged in through James’ modified Marshall amp, mainly because we didn’t have a lot of equipment at that time. I also used a Boss Distortion pedal.” gw october, 1991
   Speaking about the solo for ‘Seek & Destroy:’
   “When I was doing that guitar solo, I was using James’ Marshall. That was the Marshall-it had been hot rodded by some L.A. guy, the same guy who hot rodded Eddie Van Halen’s Marshalls [Jose Arrendondo-MJF]-and when it came time to do my guitar leads, I just plugged into that…I had my trusy old Ibanez Tube Screamer, my trusty wah pedal, and my black Gibson Flying V that I used on the first four albums-it was either a ’74 or a ’78, I’m not sure.” Guitar World, March 2002

 • W artykule jest bardzo mało informacji na ten temat .Kirk Hammett nie używał tylko Flying-F , później używał przeważnie ESP/LTD KH oraz KH-DC 🙂
  Pozdrawiam

  • a w ktorym miejscu to napsialem? Kirk nie uzywa gitar LTD (jest to tansza wersja ESP, w latach Load/Reload uzywal kopii M-2 do solowek na scenie, ktore pozniej niszczyl). Kirk uzywa wielu roznych gitar obecnie, od ESP KH (z roznymi grafikami), wspomniane przez Ciebie KH-DC (ostatnio wrocil do niej, i ma 2 nowe kolory w kolekcji), Les Pauli, oczywiscie Jackson RR (do Seek & Destroy i Sad but true), oraz uzyl ostatnio swojej kopii pierwszego Flying V

  • pozdro

   Chiałbym ci powiedzieć że na trasie kirk używa przynajmniej jedną gitarę LTD czasami dwie a reszta to ESP i Jackson

  • kaczka6661

   jak mozesz to pokaz zdjecie albo filmik z koncertu gdzie uzywa gitary LTD?

  • pozdro

   Używa czasami LTD w tuning roomie oglądnij wszystkie filmiki na yt

 • pozdro

  Jak już kiedyś mówiłem że hammett używa czasami ltd na koncertach .wystarczy zobaczyć zdjęcia z festiwalu który organizuje hammett gra tam na nowej gitarze a na główce gitary ma napisane Ltd