Gitary Jasona Newsteda

15
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

W tym artykule omawiamy basy jakie posiada(ł) Jason Newsted. Jak wiemy grał on w latach 1986 – 2001. Nagrał z zespołem kilka płyt oraz zdążył przez ten czas nabyć niemałą ilość gitar. Przyjrzymy się jego kolekcji od czasów dołączenia do zespołu w 1986 roku aż do odejścia nieco ponad 14 lat później.

Pierwszą gitarę jaką używał Jason jest tzw. Unknown Bass. Można go oglądać na okładce płyty „Garage Days Re-Revisited”. Jest to 4 – strunowy bas, jak widzimy na zdjęciu w kolorze czarnym.

Aria Pro II SB1000 CB #1 jest to bas, który Jason dostał po Cliffie. Używał go podczas sesji nagraniowej „Garage Days Re-Revisited. Posiada tylko jedna przystawkę i 2 potencjometry, jeden od tone, zaś drugi od volume. Posiada także 6 – cio pozycyjny Pickup Attack Mode Selector Switch, Bypass Switch, BatteryLED. Jak nietrudno zauważyć jest to 4 – strunowiec. Szyjka była wygięta od „walenia” w różne rzeczy nią przez Burtona. Można także go oglądać we wkładce do płyty „Garage Inc.” i „Garage Days Re-Revisited”.

ESP Bass jest to kolejny bas, którego użył podczas promocji płyty „Garage Days Re-Revisited”. Przystawki w nim to 2 JZ. Jest on czerwony, jest to pierwszy 5 – strunowy bas Jasona w Metallice. Pod przystawkami można oglądać logo zespołu, a nad gryfem ludzika z okładki singla „Creeping Death”. Bardzo rzadko używał basów od tej firmy, jak widzimy poniżej posiada tylko kilka w swojej kolekcji.

Ostatni z basów, który użył podczas promocji tej płyty jest Hamer 8 Strings Bass i Hamer Mandocello. Jak sama nazwa wskazuje jest to 8 – strunowiec oraz 12 – strunowiec.

Podczas trasy „Monster Of Rock Tour” Jason także mógł się pochwalić. ESP B-1 Black. Wokół korpusu można oglądać biały binding na gryfie. Przystawki w nim to Basslines SMB w/STC Active EQ PJ style. Jest on 4 – strunowy. Posiada on także 2 inne basy od firmy ESP. Pierwszy również czarny różniący się nieznacznie kształtem, z innymi markerami na progach oraz grafiką nad przystawkami.

Jason miał w swojej kolekcji także bas ESP P-Bass, którego używał na początku swojej kariery w zespole.

Stainberger SM2 #1 i #2 to bezgłówkowe basy Jasona. Pierwszy jest biały z czarnym bindingiem, z przystawkami EMG, oraz grafika z Creeping Death na dole korpusu. Drugi czarny z naklejką Steinberger oraz ruchomym mostkiem floyd rose. Były one używane na trasie promującej płytę …And Justice For All, praktycznie nie używa już tych basów.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Udostępnij to

O autorze

Kaczka
 • kamala

  dobry artykuł. czekam na następny 😉

 • bogomil77

  Skąd wiadomo o basach, jesli „nie posiadamy zdjęcia’ , ” Nigdy nie używany na koncertach”?

 • z roznych stron o sprzecie danego muzyka tego zespolu… wszystko odnosnie niego pisze, niestety sa to strony roznojezyczne a my postaralismy to przelozyc na nasz jezyk i ubrac w zdania…

 • Jason666

  Witam!!
  Jason posiadał jeszcze 4 i 6 strunowy bas: Spector SSD JN, pozdrawiam

 • MaG

  Dodajcie też gitary Jasona:
  Gibson les Paul rocznik 1952 – kolor brązowy (pokazywany przy okazji nagrywania NEM)
  Fender Stratocaster – kremowy
  Gibson/ESP Explorer – czarny z żółtą naklejką metallica w lewym górnym rogu
  no i żółta, barytonowa gitara jakiej używa w Papa Wheelie

  • MaG, a masz zdjecia tych gitar?

  • MaG

   Niestety nie. Kiedyś była strona Jason Fan, na której można było znaleźć te gitary ale podpowiem wam, że Gibson Les Paul 1952 występuje w Making Nothing Else Matters – Jason chwali się swoimi skarbami, Fender Stratocaster znajdziecie w studyjnych wersjach nagrań piosenek Papa Wheelie a w Tribute to Jason Newsted znajdziecie ESP/Gibson Explorer z żółtą naklejką Metallica, wspomnianego creama, baryton z koncertów Papa Wheelie oraz Fender Stratocaster, który został wystawiony na aukcji dobroczynnej (z czasów Voivod).

  • MaG
 • MaG

  Byłbym zapomniał. W filmiku, gdzie opowiada o używaniu humbuckerów EMG w jego studiu malarskim stoją 2 gitary, prawdopodobnie GMP, jedna w wiśniowym kolorze a druga czarnym. To chyba wszystkie gitarki 😉

 • MaG

  Co do basów. Zapomnieliście, że Jason posiada kopię basu Gene Simmonsa:
  http://www.metallicaworld.co.uk/jason_newsted_equipment_list.htm

 • Jason666

  no fota jakiegoś dziecka z gitarą Parker Fly guitar to już troszkę przesada… co to za zdjęcie??? Przecież to nie Jason….

 • MaG

  @Jason666
  Ten dzieciak to jeden z braci Moss, dokładniej lider grupy Moss Brothers, z którą jammował Jason. Dostał od Jaylora Parker Fly, gdyż wszystkie inne gitary były raz, że za ciężkie a dwa że zasięg ramion Mossa pasuje tylko do Parkera

 • Danny

  Ten czerwony ESP to ma na sobie diabełka z singla „Jump In The Fire” a nie Creeping Death 😀 tak tylko mówię 😀

 • Jason666

  Witam, czy ktoś wie co się dzieje u Jasona?? Taka cisza ostatnio w obozie NEWST3D.
  Pozdrawiam

 • MaG

  Komunikat od Newsted Crew: Jason Newsted is not on Twitter, Instagram, Facebook, or any other social networking website as of September 15, 2014 & and has no affiliation with any such impostor sites using his name or likeness unlawfully.
  Po naszemu: Jason Newsted nie jest dostępny na Twitterze, Instagramie, Facebooku ani żadnych innych portalach społecznościowych od 15 września 2014 roku i nie wyraża się zgody na używanie jakichkolwiek składników objętych prawami autorskimi bez porozumienia z autorem.