Gitary Jasona Newsteda

15

W tym artykule omawiamy basy jakie posiada(ł) Jason Newsted. Jak wiemy grał on w latach 1986 – 2001. Nagrał z zespołem kilka płyt oraz zdążył przez ten czas nabyć niemałą ilość gitar. Przyjrzymy się jego kolekcji od czasów dołączenia do zespołu w 1986 roku aż do odejścia nieco ponad 14 lat później.

Pierwszą gitarę jaką używał Jason jest tzw. Unknown Bass. Można go oglądać na okładce płyty „Garage Days Re-Revisited”. Jest to 4 – strunowy bas, jak widzimy na zdjęciu w kolorze czarnym.

Aria Pro II SB1000 CB #1 jest to bas, który Jason dostał po Cliffie. Używał go podczas sesji nagraniowej „Garage Days Re-Revisited. Posiada tylko jedna przystawkę i 2 potencjometry, jeden od tone, zaś drugi od volume. Posiada także 6 – cio pozycyjny Pickup Attack Mode Selector Switch, Bypass Switch, BatteryLED. Jak nietrudno zauważyć jest to 4 – strunowiec. Szyjka była wygięta od „walenia” w różne rzeczy nią przez Burtona. Można także go oglądać we wkładce do płyty „Garage Inc.” i „Garage Days Re-Revisited”.

ESP Bass jest to kolejny bas, którego użył podczas promocji płyty „Garage Days Re-Revisited”. Przystawki w nim to 2 JZ. Jest on czerwony, jest to pierwszy 5 – strunowy bas Jasona w Metallice. Pod przystawkami można oglądać logo zespołu, a nad gryfem ludzika z okładki singla „Creeping Death”. Bardzo rzadko używał basów od tej firmy, jak widzimy poniżej posiada tylko kilka w swojej kolekcji.

Ostatni z basów, który użył podczas promocji tej płyty jest Hamer 8 Strings Bass i Hamer Mandocello. Jak sama nazwa wskazuje jest to 8 – strunowiec oraz 12 – strunowiec.

Podczas trasy „Monster Of Rock Tour” Jason także mógł się pochwalić. ESP B-1 Black. Wokół korpusu można oglądać biały binding na gryfie. Przystawki w nim to Basslines SMB w/STC Active EQ PJ style. Jest on 4 – strunowy. Posiada on także 2 inne basy od firmy ESP. Pierwszy również czarny różniący się nieznacznie kształtem, z innymi markerami na progach oraz grafiką nad przystawkami.

Jason miał w swojej kolekcji także bas ESP P-Bass, którego używał na początku swojej kariery w zespole.

Stainberger SM2 #1 i #2 to bezgłówkowe basy Jasona. Pierwszy jest biały z czarnym bindingiem, z przystawkami EMG, oraz grafika z Creeping Death na dole korpusu. Drugi czarny z naklejką Steinberger oraz ruchomym mostkiem floyd rose. Były one używane na trasie promującej płytę …And Justice For All, praktycznie nie używa już tych basów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Udostępnij to

O autorze

Kaczka
 • kamala

  dobry artykuł. czekam na następny 😉

 • bogomil77

  Skąd wiadomo o basach, jesli „nie posiadamy zdjęcia’ , ” Nigdy nie używany na koncertach”?

 • z roznych stron o sprzecie danego muzyka tego zespolu… wszystko odnosnie niego pisze, niestety sa to strony roznojezyczne a my postaralismy to przelozyc na nasz jezyk i ubrac w zdania…

 • Jason666

  Witam!!
  Jason posiadał jeszcze 4 i 6 strunowy bas: Spector SSD JN, pozdrawiam

 • MaG

  Dodajcie też gitary Jasona:
  Gibson les Paul rocznik 1952 – kolor brązowy (pokazywany przy okazji nagrywania NEM)
  Fender Stratocaster – kremowy
  Gibson/ESP Explorer – czarny z żółtą naklejką metallica w lewym górnym rogu
  no i żółta, barytonowa gitara jakiej używa w Papa Wheelie

  • MaG, a masz zdjecia tych gitar?

  • MaG

   Niestety nie. Kiedyś była strona Jason Fan, na której można było znaleźć te gitary ale podpowiem wam, że Gibson Les Paul 1952 występuje w Making Nothing Else Matters – Jason chwali się swoimi skarbami, Fender Stratocaster znajdziecie w studyjnych wersjach nagrań piosenek Papa Wheelie a w Tribute to Jason Newsted znajdziecie ESP/Gibson Explorer z żółtą naklejką Metallica, wspomnianego creama, baryton z koncertów Papa Wheelie oraz Fender Stratocaster, który został wystawiony na aukcji dobroczynnej (z czasów Voivod).

  • MaG
 • MaG

  Byłbym zapomniał. W filmiku, gdzie opowiada o używaniu humbuckerów EMG w jego studiu malarskim stoją 2 gitary, prawdopodobnie GMP, jedna w wiśniowym kolorze a druga czarnym. To chyba wszystkie gitarki 😉

 • MaG

  Co do basów. Zapomnieliście, że Jason posiada kopię basu Gene Simmonsa:
  http://www.metallicaworld.co.uk/jason_newsted_equipment_list.htm

 • Jason666

  no fota jakiegoś dziecka z gitarą Parker Fly guitar to już troszkę przesada… co to za zdjęcie??? Przecież to nie Jason….

 • MaG

  @Jason666
  Ten dzieciak to jeden z braci Moss, dokładniej lider grupy Moss Brothers, z którą jammował Jason. Dostał od Jaylora Parker Fly, gdyż wszystkie inne gitary były raz, że za ciężkie a dwa że zasięg ramion Mossa pasuje tylko do Parkera

 • Danny

  Ten czerwony ESP to ma na sobie diabełka z singla „Jump In The Fire” a nie Creeping Death 😀 tak tylko mówię 😀

 • Jason666

  Witam, czy ktoś wie co się dzieje u Jasona?? Taka cisza ostatnio w obozie NEWST3D.
  Pozdrawiam

 • MaG

  Komunikat od Newsted Crew: Jason Newsted is not on Twitter, Instagram, Facebook, or any other social networking website as of September 15, 2014 & and has no affiliation with any such impostor sites using his name or likeness unlawfully.
  Po naszemu: Jason Newsted nie jest dostępny na Twitterze, Instagramie, Facebooku ani żadnych innych portalach społecznościowych od 15 września 2014 roku i nie wyraża się zgody na używanie jakichkolwiek składników objętych prawami autorskimi bez porozumienia z autorem.