Dave Grohl o wpływie Pantery na najnowszy album Foo Fighters

0

W niedawnym wywiadzie dla Planet Rock Dave Grohl tłumaczył, w jaki sposób Pantera zainspirowała Foo Fighters do zastosowania „polityki otwartych drzwi”, która przyświecała powstawaniu najnowszego albumu grupy. Dziewiąty krążek zespołu, „Concrete And Gold”, został nagrany w EastWest Studios w Hollywood, a gościnnie wystąpili na nim tacy muzycy jak Justin Timberlake czy Shawn Stockman z soulowego Boyz II Men. Dave śpieszy z wyjaśnieniami:

W gruncie rzeczy, pracowaliśmy w taki sposób, że dogadywaliśmy się i mieliśmy dobre stosunki ze wszystkimi. Przez te wszystkie lata Foo Fighters zawsze działa tak, że gdy mamy swój backstage na festiwalach, to w pierwszej kolejności łapię za butelkę whiskey, pukam do kolejnych drzwi przebieralni i sprawdzam kto dobrze się bawi. To może być Tricky, to może być Muse czy ktokolwiek inny – po prostu szukam kumpli.

Takie zachowanie to coś, czego nauczyłem się od Pantery. Za starych dobrych czasów graliśmy koncert z Panterą i staliśmy się przyjaciółmi, dzięki czemu mogłem ich widzieć w trasie przez cały czas. Zdałem sobie wtedy sprawę, że mogłeś być na backstage’u Pantery w trakcie ich koncertu, a przykładowo w jednym rogu mógł siedzieć wtedy Marilyn Manson, w innym Kato Kaelin, a jeszcze w innym Britney Spears… Każdy uwielbiał spędzać czas z Panterą. Dla mnie to była najfajniejsza rzecz w tym zespole – to byli najsłodsi ludzie na świecie, którzy wyznawali właśnie politykę otwartych drzwi.

Dodatkowo, nasz zespół nie skupia się za bardzo na planowaniu, jeśli chodzi o tworzenie muzyki. Gdy jesteśmy więc w studio, przykładowo w takim, w którym nagrywaliśmy ostatnio, co tydzień pojawia się tam ktoś inny. Najpierw przewinął się Glenn Hughes z Jasonem Bonhamem, potem Joe Bonamassa, pojawiła się też Lady Gada, Wolf Alice czy Rufus Wainwright. Przez trzy miesiące, które tam spędziliśmy, spotkaliśmy tych wszystkich ludzi, piliśmy na parkingu, paliliśmy na zewnątrz i poznawaliśmy nowych przyjaciół – to jest dosłownie takie proste.

Grohl został zapytany, czy wciąż wyznawałby politykę otwartych drzwi, gdyby w grę wszedł Justin Bieber. Muzyk odparł:

Zaprosiłbym go, pewnie! Myślę, że tak bym zrobił. To znaczy… wiecie. Nie budujemy żadnych murów wokół Foo Fighters, rozumiemy się? To właśnie ta „polityka otwartych drzwi”.

Album „Concrete And Gold” ukazał się 15 września 2017 roku i zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200, osiągając wynik sprzedaży na poziomie 127 tysięcy kopii w pierwszym tygodniu od premiery. Krążek jest następcą „Sonic Highways” z 2014 roku.

W jednym z ostatnim wywiadów Dave Grohl stwierdził, że wciąż nie rozumie wielkości sukcesu, który osiągnął Foo Fighters. Z kolei pozostali członkowie zespołu dali niedawno do zrozumienia, że kapela jest dyktaturą Dave’a, co jednak dobrze wpływa na jej funkcjonowanie.

Udostępnij to

O autorze

Rafał Stempień

Headbang motherfucker.