Bruce Dickinson w zwiastunie dokumentu „Scream For Me Sarajevo”

0

14 grudnia 1994 roku, Bruce Dickinson wraz ze swoim solowym zespołem, przeżyli dzień, który śmiało porównywać można do wydarzeń związanych z zespołem Eagles Of Death Metal w klubie Bataclan, w Paryżu. Ignorując zalecenia bezpieczeństwa, Bruce wystąpił wówczas w ogarniętym wojną Sarajewie — odciętej od świata, bombardowanej, cierpiącej z braku podstawowych środków do życia stolicy Bośni i Hercegowiny. Koncert „nadzieja dla Sarajewa” odbył się z okazji trasy promującej album „Balls To Picasso”. W 2015 roku muzyk powrócił do miasta po 21 latach, drugi raz w swoim życiu, tym razem w celu ukończenia kręcenia dokumentu „Scream For Me Sarajevo”, którego oficjalny zwiastun został zaprezentowany w ciągu ubiegłych kilkunastu godzin. Film wyreżyserowany przez Jasenko Pasica, wyprodukowany przez Prime Time Productions, został już zaprezentowany w sierpniu 2016 roku podczas Festiwalu Filmów w Sarajewie, gdzie zdobył dwa trofea: Human Rights, a także nagrodę publiczności. Film uzyskał rzekomo najwyższe notowania w całej historii festiwalu.

Tak o filmie wypowiada się Jacenko Pasic (reżyser):

Wpadłem na pomysł tego filmu jednej nocy, kiedy czytałem historię Chrisa Dale’a o koncercie Bruce’a Dickinsona, który odbył się w Sarajevie w 1994 roku. Rozpocząłem wówczas poszukiwania ludzi, którzy byli obecni w BKC [Bosnian Culture Centre] tamtej nocy i w ten sposób ta historia przekształciła się w film.

Bruce Dickinson, w wywiadzie dla Radio Sarajevo w 2015 roku, wspomniał swoją historię tego wydarzenia, jednocześnie wypowiadając się na temat realnego zagrożenia terroryzmem na koncertach, również w kontekście niedawnych wydarzeń w Paryżu:

Jeśli chodzi o mnie, będę grał mimo wszystko. Chodzi o to, żeby przede wszystkim skoncentrować się na ludziach, którzy w zasadzie nie mają wyboru. To był mój wybór, w zasadzie nasz zbiorowy, ponieważ wszyscy powiedzieliśmy: ‚Jesteśmy wystarczająco szaleni, żeby spróbować pojechać do Sarajeva, w sam środek wojny i zobaczyć, czy możemy zagrać koncert, choć nie jesteśmy pewni, kiedy wrócimy.’ Patrząc jednak na tych biednych ludzi, którzy przybyli na ten koncert [Eagles Of Death Metal] do Bataclanu, oni nie mieli wyboru. Byli zupełnie, ale to całkowicie niewinni, w każdej możliwej mierze. Oczywiście nikt nie wiedział, że to miejsce okaże się celem. Niestety, to wyzwanie do podjęcia decyzji przez ludzi, na podstawie najlepszych dostępnych informacji. Kiedy ktoś mówi ‚Zmasakrujemy wszystkich na koncercie rockowym’, wtedy ty mówisz, ‘To jakiś lunatyk, czy to w ogólne jest realne do zaistnienia?’

Nie możesz brać odpowiedzialności za jakichś szaleńców i morderców ludzi, tylko dlatego, że chcesz być „macho”, stanąć i powiedzieć: ‚Tak, tak, grozili nam, ale byliśmy macho’. To świetne, dopóki któregoś dnia nie okaże się, że ktoś to zrobił, a ty masz cały ogrom zabitych kobiet i dzieci. Wtedy mówisz ‚Może jednak nie powinniśmy grać tego koncertu, z racji, że pojawiła się realna groźba.’ Niestety, trzeba z tego wyrosnąć. Jednocześnie wciąż potrzeba, abyś był w stanie zaoferować ludziom nadzieję. Nie mogą się poddać… życie po prostu biegnie dalej.

Oto zwiastun filmu. Na 2017 rok zaplanowane jest ukazanie się całości w formie komercyjnej, która trafi do kin oraz na płyty DVD.

Całego wywiadu dla Radio Sarajevo, można posłuchać w poniższym wideo:

Udostępnij to

O autorze

Muzyka to jedna z moich największych pasji, która pozwala mi czerpać z życia niesamowitą radość. Uwielbiam dzielić się swoim przeżywaniem muzyki, zarówno w postaci pisemnej, jak i werbalnej, niekiedy jednak też zupełnym milczeniem. W muzyce najbardziej doceniam rock, metal, punk i grunge. Na prośbę o wymienienie ulubionego zespołu, wymieniam przynajmniej kilkanaście. Co więcej: audiofil, kolekcjoner i koneser muzyki: płyt CD/DVD/Vinyli, student informatyki, wielbiciel rowerów szosowych. Jimmy Page: "Muzyka to najlepszy język do poruszenia serc ludzi na całym świecie." Ludwik Van Beethoven: "Muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny, i napełniać łzami oczy kobiety."