While She Sleeps: Recenzja płyty „Brainwashed”

1

Największym wyzwaniem fanów muzyki w XXI wieku jest odnalezienie wartościowych bandów pośród tysięcy kapel na całym świecie. Nie jest to zadanie łatwe, ale satysfakcja z odkrycia młodego i zdolnego zespołu jest ogromna. Warto zatem odnaleźć skuteczne metody poszukiwań i przemierzać najróżniejsze zakątki Internetu. Moje wędrówki bardzo często odbywają się w kierunku Wysp Brytyjskich, które od bardzo dawna serwują słuchaczom smakowite kąski.

While She Sleeps: Recenzja płyty "Brainwashed"

Opowieść o fenomenie brytyjskich zespołów należałoby zacząć oczywiście od The Beatles, by płynnie przejść do Black Sabbath czy Led Zeppelin. Bohaterami niniejszej opowieści są jednak muzycy, którzy swój zespół założyli w 2006 roku i ze wspomnianymi legendami mają stylistycznie niewiele wspólnego. Twórczość While She Sleeps to zdecydowanie powód do dumy dla mieszkańców Wysp, taki sam jak dwie fenomenalne płyty Turbowolfa, bezkompromisowe granie Enter Shikari, albumy Gallows czy urastający do miana wielkiego zespołu, Bring Me The Horizon.

Dwa ostatnie z wymienionych zespołów oraz While She Sleeps łączy także nagroda przyznana przez magazyn Kerrang! – Best British Newcomer. Do reprezentacji ciężkiego grania z Wysp Brytyjskich doliczyć należy jeszcze Architects, a kandydatów do drużyny USA nie jest już tak łatwo odnaleźć. Choć kapel jest mnóstwo, to The Dillinger Escape Plan oraz Every Time I Die zdają się być odrobinę odosobnionymi oryginalnymi twórcami. Wielka Brytania to muzyczny fenomen?

Właśnie w tym momencie dochodzimy do istoty muzyki tworzonej przez Brytyjczyków. Kompozycje, które znalazły się na „Brainwashed”, zdecydowanie wymykają się poza schematy dominujące w metalcorze, gatunku najczęściej przyszywanym While She Sleeps. Każdy z 12 kawałków to odmienna muzyczna historia, świetnie wykorzystująca potencjał poszczególnych muzyków. Trzeba przyznać, że kwintet z Sheffield emanuje wyśmienitym zgraniem oraz demokratycznym podejściem do tworzenia muzyki. Każdy z instrumentów wnosi do kompozycji wysoką wartość. W efekcie słuchacz nawet przez chwilę nie może się nudzić podczas słuchania drugiego longplaya w dyskografii WSS.

Krążek wydany przez wytwórnię o wdzięcznej nazwie Search And Destroy Records jest przystępny już od pierwszego umieszczenia w odtwarzaczu. O dziwo, nie posiada jednak typowej cechy płyt, które łatwo wpadają w ucho i nie nudzi się szybko. Kolejne przesłuchania „Brainwashed” pozwalają bowiem odnaleźć coraz to nowe, ciekawe muzyczne kąski. Z pewnością natrafili na nie organizatorzy największych festiwali muzycznych na świecie – muzycy While She Sleeps mogą się już pochwalić występami na scenach rodzimego Download oraz Sonisphere czy australijskiego Soundwave Festival. W ramach trasy Vans Warped Brytyjczycy podbijali natomiast miasta amerykańskie i kanadyjskie.

Doszukując się siły While She Sleeps na pewno nie można pominąć faktu, iż czterej muzycy grają ze sobą już od 9 lat, a jedyna zmiana personalna (na stanowisku wokalisty) miała miejsce aż 6 lat temu. Wieloletnia przyjaźń zaprocentowała swobodnie skomponowanymi i perfekcyjnie wykonanymi kawałkami oraz świadomie zaplanowanymi utworami. W połączeniu z dobrze zaplanowaną promocją płyty (aż 4 klipy wideo udostępnione przed premierą krążka) do rąk słuchaczy trafił bardzo solidnie przygotowany materiał.

Wydany w marcu tego roku „Brainwashed” jest pozycją obowiązkową do przesłuchania, gdyż łączy ze sobą dobre metalowe riffy z hardcore’ową energią i post-hardcore’owym klimatem. Skreśla także metalcore’owe schematy w zakresie breakdownów czy zniewieściałych wokali. Antagonistów tego gatunku można skutecznie atakować muzyką While She Sleeps. Efekty powinny być widoczne bardzo szybko. Kawałki w różnych tempach – od wolniejszych, bardziej wzniosłych (New World Torture) przez przebojowe (Our Legacy), po napędzane szybką perkusją (Torment), nie pozwalają słuchaczowi popaść w monotonię. Także przeszywające wokale Lawrence’a „Loz” Taylora skontrastowane chóralnymi zaśpiewami charakterystycznymi dla hc idealnie dywersyfikują płytę.

Jedynym mankamentem najnowszej płyty While She Sleeps jest brzmienie, które niestety nie jest aż tak różnorodne jak chociażby tempa serwowane przez muzyków. Niedociągnięcie to określić należy jednak „czepialstwem” i rozważaniem pomiędzy płytą bardzo dobrą a fenomenalną. Muzykom While She Sleeps udało się zarejestrować na „Brainwashed” intensywne i szczere przesłanie, które bardzo silnie uderza w słuchacza. Zderzenie z zespołem na żywo dostarczyć może jedynie mocniejszych uczuć. Chociaż chłopaki nie zasłużyli na miano prekursorów gatunku, to należy im się bardzo solidna „8” w ocenie. Warto przyglądać się takim zespołom, gdyż z każdą następną trasą i wydaną płytą mogą być tylko lepsze. Muzyka tworzona poza mainstreamem ma wielką moc. W muzyce While She Sleeps doskonale słychać w utworze ‚New World Torture’:

We are the underground!

1. The Divide
2. New World Torture
3. Brainwashed
4. Our Legacy
5. Four Walls
6. Torment
7. Kangaeuzu Ni
8. Life In Tension
9. Trophies of Violence
10. No Sides, No Enemies
11. Method In Madness
12. Modern Minds

While She Sleeps: Recenzja płyty "Brainwashed"

Wyro(c)k

80%
80%
2 Minutes to Midnight

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • PIERWSZE WRAŻENIE
  8,5
 • INSTRUMENTARIUM
  8,5
 • BRZMIENIE
  8
 • REPEAT MODE
  8,5
 • Oceny czytelników (7 głosów)
  9.1
Udostępnij to

O autorze

Piotr Wasilewski

Księżyc milczy piotrek665