The Matter of A: Recenzja płyty „Anomalous”

0

Kiedy większość fanów szeroko pojętej progresji zachwyca się geniuszem Devina Townsenda, my otrzymaliśmy szansę zapoznać się z nowym dziełem Artura Jankowskiego. Polski multiinstrumentalista nie lubi tracić czasu i wciąż poszukuje swojego muzycznego „ja”, czego efektem jest projekt The Matter of A i płyta zatytułowana „Anomalous”. I rzeczywiście nie brzmi to typowo…

Od pierwszych dźwięków zostajemy wciągnięci w świat melodii z pogranicza neoprogresji, metalu i post-rocka. Niejednokrotnie w trakcie jednego utworu nastrój zmienia się nie do poznania, jednak przejścia są na tyle wyważone, że nie wywołują one na twarzy słuchacza grymasu, a wręcz zaciekawienie tym, co za chwilę nastąpi. Na uwagę zasługują wokale, które orbitują wokół takich gatunków jak heavy metal, rock progresywny, a nawet industrialny metal. Dzięki zastosowaniu studyjnych efektów Arturowi Jankowskiemu udało się stworzyć zróżnicowaną historię, która choćby przez chwilę nie nudzi.

Na albumie dominują basowe, mroczne klimaty wsparte wyrazistymi partiami klawiszy, które, tak jak w ‚Garden A.M.’ wychodzą na pierwszy plan. Nie brakuje także tego, z czego muzyk słynie, czyli świetnych gitarowych partii. Urzekające solo z ‚Deeply Inside’ oraz wpadające w ucho melodie z ‚The Third Eye’ tylko podkreślają jego kunszt.

The Matter of A to projekt, który nie zna żadnych ograniczeń. Usłyszycie tutaj zarówno saksofon, elektronikę, jak i ciężkie gitarowe riffy. Album nie wpisuje się w żaden schemat i to jest jego największy atut. Jankowski stworzył muzyczną podróż, która wydaje się być przemyślana od A do Z. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy doczekamy się następcy „Anomalous”, bo po takim wstępie z wielką ochotą czeka się na akt drugi.

1. Garden A.M.
2. Stillness
3. Deeply Inside
4. My Vibe Today
5. When Possibilities Are Exhausted
6. The Third Eye
7. The Poison Inside

Wyro(c)k

76%
76%
71-80 2 Minutes to Midnight

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Pierwsze wrażenie
  7,5
 • Instrumentarium
  8,5
 • Wokal
  8
 • Brzmienie
  7,5
 • Repeat mode
  8
 • Oceny czytelników (3 głosów)
  8.1
Udostępnij to

O autorze

"Ludzie myślą, że nigdy nie dorosnę. Ale nie mam wyjścia. Nie mam już 21 lat."