Nick Cave & The Bad Seeds: Recenzja „Lovely Creatures: The Best of”

0

Zupełnie niedawno, bo we wrześniu 2016 roku ukazał się nowy album Nick Cave & The Bad Seeds – „Skeleton Tree”. Premiera dzieła była huczna, ponieważ towarzyszyły mu również pokazy kinowe filmu „One More Time With Feeling” nakręconego podczas nagrywania płyty. Na początku 2017 Cave ze swoim zespołem ruszył w trasę promującą album, co ma trwać przez cały rok. Dość niespodziewanie pojawiła się więc wiadomość, że 5 maja ukaże się składanka „Lovely Creatures”. Co ciekawe, niezawierająca utworów ze „Skeleton Tree”.

Szczerze mówiąc dziwne to dla mnie posunięcie – rozczulać się nad przeszłością w trakcie promocji nowego albumu. Jak do tej pory odbyło się 12 koncertów w ojczyźnie Cave’a, Australii, na których był wykonywany cały premierowy materiał oprócz utworu „Rings of Saturn”. Już niedługo zespół wraca na trasę do Ameryki, następnie jesienią zawita do Europy, w tym 24 października do Polski. Nie wiadomo więc, czego na tych występach się spodziewać – czy dalszej intensywnej promocji „Skeleton Tree”, czy może ograniczenia nowego repertuaru na rzecz powrotu do przeszłości zgodnie z najnowszym wydawnictwem. Nie ukrywam, że ta druga opcja nawet bardziej by mnie ucieszyła, bo nie uważam „Skeleton Tree” za wybitne dzieło – raczej rozlazłe i dosyć nudne, bez zapamiętywalnych melodii.

Wracając do „Lovely Creatures: The Best of Nick Cave and The Bad Seeds”, bo tak brzmi pełny tytuł wydawnictwa, ukazało się ono w wielu formatach dostosowanych oczywiście do zasobności fanowskiego portfela. I tak, ci najmniej wymagający mogą zadowolić się wersją 2 CD (również w wersji 3 LP), na której znalazło się jedynie 21 utworów z 30 lat kariery zespołu Cave’a, co ciekawe nieuszeregowanych chronologicznie. Jest to zupełnie podstawowy zestaw utworów i rzeczywiście „best of the best” – 1-2 kawałki z każdego albumu, w tym ‚Where the Wild Roses Grow’, ‚The Ship Song’, ‚Stagger Lee’, ‚The Weeping Song’… Praktycznie powtórzenie z poprzedniego „best ofa” sprzed prawie 20 lat. Ostatni etap twórczości prezentują m.in. „Higgs Boson Blues”, „Dig, Lazarus, Dig!!!”, „We Know Who U R” i „Push The Sky Away”. Jest to zbiór raczej dla początkujących słuchaczy lub dobra płyta do samochodu.

CD1
Loverman
Tupelo
Deanna
From Her To Eternity
The Weeping Song
Dig, Lazarus, Dig!!!
People Ain’t No Good
Higgs Boson Blues
Straight To You
Where The Wild Roses Grow
CD2
Into My Arms
Love Letter
Red Right Hand
The Mercy Seat
O Children
The Ship Song
Stranger Than Kindness
Jubilee Street
Nature Boy
We No Who U R
Stagger Lee

Najbardziej interesująco przedstawiają się Deluxe i Super Deluxe Edition  zawierające 3 CD oraz 1 DVD. Wydanie Super Deluxe posiada dodatkowo grubą książkę oraz kopię notatek Cave’a, jest jednak 2 razy droższe od zwykłego Deluxe, dlatego najlepszy stosunek zawartości do ceny ma wersja z niebieską okładką. Zawartością audiowizualną nie różni się od najdroższej. Na 3 płytach CD zmieszczono aż 45 piosenek i tym razem w kolejności chronologicznej. Można powiedzieć, że w tym wypadku pojęcie „best of” zostało potraktowane już bardziej na luzie, bo Cave oczywiście aż tylu bardziej mainstreamowych hitów nie ma. Chodzi więc tu raczej o jakość muzyki, choć na przykład dla ‚Night of the Lotus Eaters’, czyli najbardziej irytującej kompozycji z „Dig Lazarus, Dig!!!” także znalazło się miejsce. Z pierwszych, mniej przebojowych i melodyjnych albumów pojawiło się po jednym utworze – dopiero „Your Funeral… My Trial” reprezentują 3 kawałki. Zresztą Nick Cave chyba najbardziej ceni swoją twórczość z ostatnich lat, bo cała trzecia płyta to jedynie 3 albumy: „Abattoir Blues/The Lyre of Orpheus”, „Dig Lazarus, Dig!!!” oraz „Push the Sky Away”. Trochę więc szkoda, że zamiast umieszczenia prawie połowy zawartości albumów (odpowiednio 6, 5 i 4 utworów) na tej płycie, zabrakło miejsca na 2-3 kawałki z ostatniego „Skeleton Tree”. Wtedy rzeczywiście zestaw byłby kompletny, aktualny i miałby jeszcze większy sens. Bardziej poszukujący również będą usatysfakcjonowani, bo nagrania studyjne dopełniają ‚Scum’ z sesji do „Your Funeral… My Trial” oraz ‚Come Into My Sleep’ z czasów „The Boatman’s Call”, jednak dla starych wyjadaczy nie są to jakieś mega rarytasy, bo ukazały się one chociażby na wersjach CD/DVD sprzed paru lat oraz także 3-płytowej składance „B-Sides & Rarities”. Stanowią jednak miłe urozmaicenie.

Najciekawszym elementem zestawu jest dołączone DVD. Na ten dodatek najbardziej ostrzyłem sobie zęby. Czy jestem usatysfakcjonowany? Po części. Na pewno jest ono zrobione ciekawie, bo nagrania koncertowe są poprzedzielane wywiadami. A nawet nie tyle wywiadami (jak jest szumnie napisane na okładce) lecz po prostu krótkimi, nawet kilkusekundowymi wypowiedziami Cave’a z różnych okresów kariery. Same kawałki znów nie są przedstawione chronologicznie, jednak w tym wypadku daje to ciekawy efekt. W jednej chwili widzimy na scenie debiutantów z utworem ‚From Her to Eternity’ z 1984 roku, a za chwilę Nick gra na pianinie liryczny ‚Love Letter’. Wykonania te to jednak nic nowego, czego nie da się znaleźć w internecie. Raczej zbieranina YouTubowych filmików, często amatorskich o średniej/słabej jakości dźwięku i obrazu. Ale rozumiem, że takie było zamierzenie i wprowadza to odpowiednio surowy klimat – nawet skrytykowane przeze mnie wcześniej ‚Night of the Lotus Eaters’ jest tutaj podane bardzo bezpośrednio, bez obróbki i kompromisów. Najlepiej jakościowo wypadają oczywiście najnowsze rejestracje z albumu „Push the Sky Away” – ‚Higgs Boson Blues’ (które można znaleźć także z filmu o Cave’ie „20 000 dni na Ziemi”), ‚Jubilee Street’, ‚O Children’ oraz ‚Push the Sky Away’ z Fonda Theatre. Tak jak napisałem, wszystko to można znaleźć na YouTubie, więc taką playlistę można bez problemu skomponować samodzielnie. Mimo to, otrzymujemy tu w jednym miejscu 2 godziny koncertowej magii Nicka z The Bad Seeds w różnych konfiguracjach składu.

CD1: 1984 -1993
From Her To Eternity
In The Ghetto
Tupelo
I’m Gonna Kill That Woman
The Carny
Sad Waters
Stranger Than Kindness
Scum
The Mercy Seat
Deanna
Up Jumped The Devil
The Weeping Song
The Ship Song
Papa Won’t Leave You, Henry
Straight To You
CD2: 1994 – 2003
Do You Love Me?
Nobody’s Baby Now
Loverman
Red Right Hand
Stagger Lee
Where The Wild Roses Grow
Into My Arms
People Ain’t No Good
Brompton Oratory
(Are You) The One That I’ve Been Waiting For?
Come Into My Sleep
Love Letter
God Is In The House
He Wants You
Shoot Me Down

CD3: 2004 – 2013
Hiding All Away
There She Goes, My Beautiful World
Nature Boy
Breathless
Babe, You Turn Me On
O Children
Dig, Lazarus, Dig!!!
Night Of The Lotus Eaters
We Call Upon The Author
Jesus Of The Moon
More News From Nowhere
We No Who U R
Jubilee Street
Higgs Boson Blues
Push The Sky Away

DVD:
Interview, 1988
Night Of The Lotus Eaters, 2008
Red Right Hand, 1998
The Weeping Song, 2001
Interview, 2013
Higgs Boson Blues, 2012
Interview, 1987
From Her To Eternity, 1984
Love Letter, 2001
Interview, 2013
Do You Love Me?, 2001
Interview, 2001
Into My Arms, 2008
We Call Upon The Author, 2009
Interview, 1991
The Mercy Seat, 1996
Interview, 1984
God Is In The House, 2001
Interview, 2013
Dig, Lazarus, Dig!!!, 2008
Brompton Oratory, 1997
I’m Gonna Kill That Woman, 1986
Jubilee Street, 2013
The Ship Song, 1992
Interview, 1994
Loverman, 1996
Interview, 1988
In The Ghetto, 1984
Hiding All Away, 2004
Interview, 1992
Where The Wild Roses Grow, 1995
Deanna, 2008
O Children, 2013
Interview, 1996
Stagger Lee, 1996
Interview, 2014
Interview, 1985
Push The Sky Away, 2013
There She Goes, My Beautiful World, 2004

Podsumowując, miło, że taka składanka się ukazała, jednak pojawiła się w dość dziwnym czasie – po wydaniu nowej płyty, a przed rozpoczęciem głównej części trasy koncertowej. Ponadto nie objęła żadnego utworu ze „Skeleton Tree” sprzed pół roku. Myślę, że można było spokojnie pokusić się o dorzucenie paru utworów, a może nawet w wersjach koncertowych na DVD ze styczniowej trasy po Australii. Pomijając te szczegóły, warto sięgnąć przede wszystkim po elegancko wydaną wersję Deluxe 3CD/1DVD, która pomoże usystematyzować twórczość Cave’a, a dzięki nagraniom koncertowym pozwoli przygotować się lepiej do nadchodzącego koncertu w Polsce, na który osobiście czekam z niecierpliwością.

Wyro(c)k

78%
78%
2 Minutes to Midnight

0-10 Sad But True
11-20 Bad Reputation
21-30 Wild Thing
31-40 Satisfaction
41-50 Another Brick in the Wall
51-60 Proud Mary
61-70 Highway to Hell
71-80 2 Minutes to Midnight
81-90 Ace of Spades
91-100 Master of Puppets

 • Pierwsze wrażenie
  8
 • Dobór utworów
  7
 • DVD
  7
 • Opakowanie
  9
 • Repeat mode
  8
 • Oceny czytelników (4 głosów)
  5.5
Udostępnij to

O autorze

Michał Dudek

Gdy w wieku 11 lat poznał "Nevermind" Nirvany, nic nigdy nie było już takie samo. Od tamtej pory pozostaje niezmiennie wierny swojej jedynej prawdziwej miłości - muzyce rockowej. Od 16 lat jeździ na koncerty, kolekcjonuje płyty, potrafi wymienić chronologicznie wszystkich członków The Fall. Zapatrzony w największych, ich wzorem pragnie rozsiewać... dobrą rockową nowinę!