O muzyce inaczej – czyli top 10 filmów, które warto zobaczyć

1

Znudziły Was filmy biograficzne o muzykach i ich karierze? Dokumenty, mimo wielu informacji także zaczęły Was męczyć? A może po prostu nie wiecie jaki film dzisiaj obejrzeć? Przedstawiamy Top 10 filmów, które warto zobaczyć. 

1. Odlotowcy

Trzech muzyków rockowych: Chazz, Pipp i Rex od dawna tworzą ostrą muzykę. Jednak ich twórczość nie znajduje uznania u producentów, którzy nie chcą emitować ich twórczości. W tej sytuacji zdesperowani muzycy, używając atrap broni, włamują się do siedziby lokalnej rozgłośni, terroryzują pracowników i rozpoczynają nadawanie swojej muzyki. Okazuje się, że ich twórczość podoba się radiosłuchaczom, a przed rozgłośnią zbiera się tłum, chcący poznać samych muzyków.

2. U progu sławy

15 – letni William jest aspirującym dziennikarzem muzycznym. Mimo braku wsparcia ze strony matki, nie zamierza rezygnować ze swojej pasji. Pisząc artykuły do lokalnych gazet zauważa go Lester Bangs – krytyk muzyczny – i widząc w nim drzemiący potencjał, zleca mu napisanie artykułu o koncercie Black Sabbath. Po początkowych problemach z dostaniem się na backstage, William poznaje kapelę Stillwater, która postanawia mu pomóc. Niedługo potem ruszają we wspólną trasę, rozpoczynając życie według dewizy: Sex, drugs and rock’n’roll.

3. Detroit Rock City

Czterech nastolatków zakłada własny zespół, mocno inspirując się twórczością kapali Kiss. Koncert zespołu jest ich marzeniem, zatem niewiele myśląc kupują bilety. Niestety wejściówki znajduje matka jednego z nich. Zagorzała katoliczka i przeciwniczka „satanistycznej” muzyki na ich oczach wyrzuca bilety. Ci jednak nie poddają się tak szybko. Przy odrobinie szczęścia wygrywają konkurs radiowy. To szczęście nie trwa jednak długo, ale nie będę wam przecież zdradzać wszystkiego. Jeśli chcecie dowiedzieć się w jaki sposób udaje im się dotrzeć do Detroit spełniając marzenie, zobaczcie z jakimi przygodami przyszło im się zmierzyć.

4. Radio na Fali

Anglia, lata 60. Rock i pop mają się świetnie, jednak rząd stawia wyłącznie na muzykę klasyczną. Istnieje jednak stacja, spełniająca marzenie anglików spragnionych prawdziwego rock’n’rolla. Jest nią Rock Radio – piracka stacja, dryfująca po Morzu Północnym. Na łajbę trafia Carl – chrześniak Quentina, który to zarządza stacją. Chłopak poznaje czym jest dobra muzyka, męska przyjaźń, a także miłość. Dobrze prosperująca rozgłośnia zaczyna mieć jednak kłopoty, gdy rząd zamierza ją zamknąć.

5. Whiplash

To historia Andrew – młodego, ambitnego perkusisty, który dostaje się do akademickiego zespołu, prowadzonego przez Terence’a Fletchera. Szybko jednak okazuje się, że do uczniów podchodzi w nieco inny i niekonwencjonalny sposób. Ciągłe obelgi, wyzwiska, a nawet rzucanie przedmiotami w muzyków są na porządku dziennym. Andrew za wszelką cenę, chce pokazać swój talent  i stara się być coraz lepszy. Ambicja zdaje się być silniejsza od uczuć i racjonalnego myślenia, przez co chłopak poddaje się histerycznym ćwiczeniom.

6. WCK (Wszystko co kocham)

Młodość rządzi się swoimi prawami. „Wszystko co kocham” to film o trudzie dorastania w czasach PRL’u. Bohaterami jest trójka przyjaciół – Janek, Staszek i Kazik, którzy zakładają zespół o nazwie WCK. Jednym z ich marzeń jest występ na festiwalu w Koszalinie, na który się dostają. Reszta ich muzycznych oraz życiowych planów staje pod znakiem zapytania, kiedy to 13 grudnia generał Jaruzelski ogłasza stan wojenny.

7. Vinyl (serial)

Szalone lata 70, Nowy Jork. Właśnie tutaj rozgrywa się akcja serialu. Opowiada on o biznesie muzycznym, w czasach kiedy gatunki takie jak punk czy disco dopiero powstawały. Wszystko pokazane jest z perspektywy Richiego Finestry – prezesa wytwórni muzycznej. Ta jednak powoli plajtuje, ale mimo to Richie stara się utrzymać firmę na dawnych wyżynach.

8. Punki z Salt Lake City 

W konserwatywnym, mormońskim Salt Lake City, pojawia się ruch, jakim jest punk. Steveo – główny bohater – jest jednym z pierwszych punków w mieście. I chodź pochodzi z dobrego domu, chce sprzeciwić się hipokryzji oraz systemowi opartemu na pracy w korporacji. Chłopak wyżywa się na pozerach, wdaje w bójki, sprawia ciągłe problemy oraz mieszka na skłocie wraz ze swoim przyjacielem Bobem. Czas szalonych imprez jednak mija i Steveo dojrzewa. Po burzliwym okresie buntu, idzie w ślady swoich rodziców i ostatecznie podporządkowuje się systemowi, który wcześniej chciał obalić.

9. Metalhead

12 – letnia Hera jest świadkiem śmierci swojego brata Baldura. Wydarzenie odciska na niej piętno i dziewczyna szuka ukojenia w muzyce. Pali wszystkie swoje ubrania i przejmuje styl życia po starszym bracie. Po kilku latach, stan Hery nie ulega poprawie a jej fascynacja muzyką staje się coraz większa. Budzi strach wśród lokalnej społeczności, przez pogłębiający się bunt. Wszystko zmienia się, gdy na jej demo odpowiadają muzycy z Norwegii i wspólnie zakładają zespół.

10. Blues Brothers

Jack Black wychodzi z więzienia stanowego, gdzie odbył karę za napad rabunkowy. Odbiera go brat Elwood i razem ruszają do sierocińca, w którym dorastali. Dowiadują się, że przybytek może zostać zamknięty, jeśli w ciągu 11 dni nie zostanie spłacony dług. By ratować sierociniec, postanawiają reaktywować swój dawny zespół Blues Brothers i wyruszyć w trasę koncertową.

Udostępnij to

O autorze

Pozornie cicha i spokojna, jednak potrafiąca bronić swojego. Mój brak zaszufladkowania pozwala na odkrywanie wielu talentów wśród rozwijającej się polskiej sceny muzycznej.